Sikeresen bedobta a terméket a kosárba!

Kosár megtekintése

A CoraxBio dobozaiban talál megoldást a puszpángmolyra és a gyapjastetűre is!

A selyemfényű puszpángmoly az elmúlt években jelent meg tömegesen az ország területén, de egyes régiókban eltérő mértékben. A nyugati határtól terjed kelet felé. Már több éve intenzíven pusztítja a puszpáng (bukszus) bokrokat a főváros térségében, és pusztít szerte az országban a díszkertekben, a közparkokban, a történelmi parkokban.

A kártevő hernyója rejtőzködő életmódot folytat, megtelepedésekor a bokor belsejében, a levelek fonáki részén táplálkozik. Egyetlen év alatt három nemzedéke fejlődik, így mikorra a hernyók kiérnek a lombozat belsejéből és észrevesszük azokat, a bokor elveszíti lombozatának nagy részét, jórészt a csupasz ágak és félig lerágott, elszáradt levelek maradnak. Védekezés hiányában egy-két év alatt elpusztulhat az egész bokor!

A gyapjas levéltetű az egész országban gyakori és elterjedt úgy a szobanövényeken, mint a díszkertekben, és közparkokban. Nem válogat, megtelepedése után szinte minden növényünket megtámad. Lágyszárú és fás növényeken egyaránt megtalálhatjuk a vattaszerű bevonatot, amelyek védelme alatt a tetvek szívogatnak. A kifejezetten kérges fás részeken nem képes megélni, de a leveleken túl pl. a rózsabokrok, vagy más növények ágain, szárain is szívesen megtelepszik.

Mindkét kártevő ellen eredményesen védekezhetünk a CoraxBio dobozokban  megtalálható Vektafid® A nevű készítmény 0,5-1%-os oldatával. A fertőzött növényeket minden oldalról, a fertőzött leveleket a fonák oldalról is érje a permetlé! A puszpáng bokrok belsejébe is be kell nyomni a szórófejet és így a belső koronarészeket is alaposan bepermetezzük. Amennyiben a puszpángmoly megtelepedését időben észrevettük, célszerű a károsodott ágrészeket kivágni és megsemmisíteni. Ezt követően könnyebben permetezzük a bokrok belső, rejtettebb részeit is. Ez ellen a kártevő ellen a töményebb, 1%-os permetlevet használjuk! Néhány nappal a Vektafid® A-s permetezést követően kezeljük a növényeket Voligop® Szuper lombtrágya 0,5-1%-os oldatával a gyorsabb regenerálódás érdekében!

A készítmény nagy előnye, hogy mind az élelmezés-egészségügyi, mind a munkaegészségügyi várakozási ideje 0 (nulla) nap, és közterületen is használható!
Soha nem szabad azonban permetezni 25°C feletti hőmérsékleten és tűző napsütésben!  A kánikulai napokon permetezzünk a késő délutáni, esti órákban! Fontos a permetlé töménységének pontos beállítása, mert a túldozírozás is perzselést okozhat. Használják a CoraxBio dobozokban található mérőhengert!

 2016.07.18.

Dr. Eke István
Növényvédelmi és Tápanyag-gazdálkodási szakmérnök