Gyepszellőztetéssel az egészséges fűért
A gyeplazítást, szellőztetést elég egy évben kétszer elvégezni, az első alkalom mindenképp tavaszra essen, a másik ősszel, amikor már szárazabb a fű. A cél, hogy a talajban felhalmozódott, elhalt növényi részeket eltávolítsuk, így szabad utat engedjünk a levegőnek, víznek és a tápanyagoknak a tövekhez.
Télen a fű növekedése leáll, a moháké azonban nem. A mohás talaj, amelyet filcnek nevezünk, szinte megfojtja a füvet. Ezt az elhalt réteget mindenképp szükséges fellazítani, eltávolítani. Ezt a műveletet célszerű évente kétszer elvégezni, de ha csak egyszer tesszük, akkor az időpont mindenképpen tavasszal legyen, amikor éppen csak elkezdődik a növekedés. A szellőztetés nyáron, a növekedés időszakában károsítaná a fűszőnyeget – mondja dr. Eke István, a CoraxBio szakértője. Az erősen elfilcesedett gyepet célgéppel megszabadítjuk a felhalmozódott rétegtől. Akár négyzetméterenként 1 kilogramm súlyú gyepfilcet is eltávolíthatunk. (Kisebb területre fűszellőztető ereblye, vagy görgős, mechanikus szerkezet is megfelel.) A gyeplazítás által jobban, gyorsabban nő a fű, egészségesebb lesz, másrészt levágjuk a sarjak hajtásait, amelyek önállóan fejlődnek tovább, így sűrűbb, dúsabb is lesz. A gyeplazításra akkor kerítsünk sort, amikor a talaj már megszáradt és az átlaghőmérséklet 10°C felett van. A gyep forgatása után kezdődhet a vegyszeres kezelés, amelyhez minden összetevő megtalálható a CoraxBio Gyep Boxban. A doboz 200-400 m2 gyepterület egyéves kezeléséhez tartalmazza a szükséges tápanyagokat, egy egész szezonra.
Mi történik, ha elhanyagolják?
Kedvezőtlen körülmények között évente 1 cm vastagságú filcréteg is létrejöhet – figyelmeztet a szakértő. A fű gyökere mindenképp a nedvességet keresi, és amennyiben nem tud lejjebb hatolni, a felszín közelében a moharéteget hálózza be. Ennek eredményeképp a mélyebb rétegekben lévő vizet nem tudja felszívni, és a szárazabb nyári periódusokban elpusztul a növény.