Sikeresen bedobta a terméket a kosárba!

Kosár megtekintése

Január

A levitézlett karácsonyfa ágait levágva védőtakarót teríthetünk a korán virágzó növényeinkre. Ne féljünk, azért ugyanúgy kikelnek majd. Ugyanezt a takarót el is kell időben távolítani az első napsütéses napok egyikén, mert nem csak védi a hidegtől a talajt, de gátolja a felmelegedését is.

Nézzük meg a dísz- és gyümölcsfákat. Ha beteg ágat találunk rajta, távolítsuk el. Ugyanígy szedjük le a fennmaradt gyümölcsöt, mert szintén betegségek forrása, és a fennmaradt, összepöndörödött, barna leveleket is, ezek is valószínűleg hernyófészkek, és segítik a kártevők áttelelését. Ugyanígy, ha még maradt lehullott lomb a kertben, azt is össze kell szedni, mert szintén kórokozók, kártevők telelhetnek benne.

Az így eltávolított részeket semmisítsük meg, égessük el, vagy betehetjük a komposztba is. Ez utóbbit csak akkor, ha komposztálónk jól működik, és biztosítani tudja a magas belső hőmérsékletet, ami elpusztítja ezeket a kórokozókat. Ha van ilyen komposztálónk, most érdemes belőle kiszedni a kész komposztot. Az elkészült anyagot rostáljuk át, a fennakadó kártevőket (pl. cserebogárpajorok, lótetű vaspondró) pusztítsuk el, a várhatóan nagyszámú gilisztát azonban semmiképpen! A gilisztákat és a rostán fennmaradt ágakat tegyük, keverjük vissza a komposztba. A rostán áthulló porhanyós komposztot terítsük szét a konyhakertben, akár forgassuk is be a földbe. Ha fát szeretnénk ültetni, akkor annak is megáshatjuk az ültetőgödröt, és tehetünk komposztot az aljára, magát a növényt azonban csak tavasszal, vagy a tél legvégén ültessük el.

Nézzük át kerti szerszámainkat is. Élezzük meg, amit kell (ásót, kapát, baltát, fűnyírót, stb.) ha valamiről tudjuk, hogy nem működik, most vigyük el szervizbe. Sokkal hamarabb lesz készen, mint amikor náluk is hegyekben áll a munka.